Barefoot-jalatsitest

Mis on barefoot- ehk paljajalujalatsid

“Mis on barefoot- ehk paljajalujalats?”

“Mida selle all mõeldakse? Mida sellega öelda tahetakse? Ja mis mõttes “paljajalu”, kui nad on ju kingad või saapad?”

“Miks see hea on?”

“Aga see on ju kole?”

“Aga see on ju ebamugav (ma olen kontsadega harjunud, ilma on ju valus)?”

“Aga see ei tee ju mind pikemaks/seksikamaks/ilusamaks jne?”

Neid ja palju muid küsimusi tekib vist pea kõigil, kes varem barefoot-jalatsitega kokku ei ole puutunud. Eelkõige nö läänemaailmas, aga ka meil, on jalgade kängitsemine, kinni panemine selle sõna kõige otsesemas mõttes (eki.ee: kängitsema- jalatseid, jalavarje (ka sukki v. sokke) jalga panema; jalgu kinni panema) muutunud dogmaks, vaieldamatuks traditsiooniks.

See on toimunud hoolimata “pisiasjast”, et meie endi esivanemad vaid veel paar-kolm põlve tagasi käisid suure osa vähegi soojemast ajast paljajalu või jalatsites, mis jalgu ei ahistanud ega moonutanud.

Alati on olnud moehullusi, mis jalgu on piiranud ja piinanud, kuid kunagi varem pole see hõlmanud kõiki sotsiaalseid ja rahvuslikke klasse praeguses mahus. See on muutunud normiks, mille õigsuses või headuses enam ei kahelda. Õnneks on aga moe- ja tervisependel taas liikumas suunas, mis hindab jalgade tervist ja heaolu ning on valmis painutama moe ahelaid suunas, mis on tegelikult jalgadele hea.

Peamised barefoot- ehk paljajalujalatsite omadused1:

Inimese keha on loodud liikuma väga mitmekülgselt erinevatel viisidel. Kas teadsid, et kahes jalalabas kokku on neljandik kogu keha luudest, väga palju liigeseid, kõõluseid ja väikseid lihaseid?

Üks olulisemaid jalatsi ülesandeid on kaitsta jalgu välistingimuste eest – nii temperatuuri kui ka maapinna eripärade eest. Barefoot- ehk paljajalujalatsid on jalatsid, mis lasevad su jalgadel võimalikult palju liikuda, pakkudes samal ajal minimaalselt vajalikku kaitset.

Ninakuju

Jalatsi ninakuju jälgib jalalaba loomulikku kuju. See on piisavalt lai, et mitte suruda varbaid kokku. Jalatsis on piisavalt ruumi, et varbad ja väikesed jalalabas olevad lihased saaksid liikuda

Jalatsi tald

Barefoot-jalatsi tald on õhuke ja painduv. Selle eeliseks on, et jalad saavad maapinnalt tagasisidet. Selline tald võimaldab jalalaba väikestel lihastel liikuda. Tald paindub nii jalatsi nina- kui ka kannaosast ja selle saab keerata ~kujuliseks. Tallal puuduvad pehmendused. Kui jalats on jalas, siis jalatsi ninaosa on vastu maad, st ei ole ülespoole kaardus.

Kanna- ja võlvikõrgenduste puudumine

Barefoot-jalatsitel puudub kannakõrgendus ehk konts. Tavajalatsitel võib kannakõrgendus vahel olla ka peidetud kujul, st väliselt tundub jalats ilma kontsata, kuid seestpoolt vaadates on selge vahe jalatsi kanna ja ninaosa kõrguse vahel maapinnast. Mida kõrgem on jalatsi konts, seda suurem koormus langeb jala pöiale.

Barefoot-jalatsitel puudub ka võlvikõrgendus. Nii saavad jalalabas olevad lihased, kõõlused ja liigesed liikuda.

Õige suurus ja hea jalaspüsimine

Barefoot-jalatsid on kandjale sobivas mõõdus. Need on parajalt suure varuga, et lasta erinevatel jalaosadel liikuda. Samas on need piisavalt väikse varuga, et jalalihased ei peaks jalatsite jalashoidmisega tegelema. Jalatsid on kindlalt jalas ja rihmade/paelte/krõpsude abil piisavalt pingutatavad. Jalatsid ei loksu kannast.

Sellistele omadustele vastavad jalatsid kaitsevad su jalgu välistingimuste eest, võimaldades samal ajal su jalgadel igapäevaselt võimalikult palju erinevatel viisidel liikuda. See vähendab jala- ja seljaprobleeme ning aitab kaasa tasakaalutunnetusele.

“Mittetavalistest” jalatsitest rääkides on kasutusel palju erinevate nimetustega jalatsite tüüpe ja oluline on meeles pidada, et need kõik ei pruugi tähendada täpselt ühte ja sama.

Barefoot jalats – võimaldab jalal liikuda justkui paljajalu.

Vahel nimetatakse barefoot jalanõuks ka jalatseid, mida saab paljajalu kanda, kuid mis ei vasta eelpooltoodud kriteeriumitele.


Minimalistlik jalats – väljanägemiselt või materjalide kasutuselt minimalistlik jalats, mis ei pruugi olla näiteks painduva tallaga või hästi jala ümber kinnitatav.


Funktsionaalne jalats – jalats, mis vastab ühele või mitmele eelpooltoodud tingimusele, et võimaldada jalgadel liikuda.”

  1. Selle lühitutvustuse pani kokku Riina Arund – Mõtteviisi- ja liikumisnõustaja ↩︎

Leave a Reply


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.